Fiamm 12FGL100 12V 100Ah Gel Battery
FIA-026-999
Key features of Fiamm 12FGL100 12V 100Ah Gel Battery
• Voltage: 12 V
• Battery capacity: 100Ah
• Type: industrial gel battery
• Up to 1250 cycles at 20% discharge depth
• Supersaturated electrolyte, valve-controlled gas recombination acid lead-acid battery
• 99% internal gas recombination capability
• Leak-free, maintenance-free
• Planned to 10-year lifetime
• Dimensions: 330 mm x 172 mm x 215 mm
• Weight: 32 kg
• 100% recyclable