Mérőműszer

további kategóriái

Otthonunkban, az iparban és a kereskedelemben olyan mérőműszereket használunk, amelyek különböző fizikai mennyiségeket mérnek. Ide tartoznak az olyan paraméterek, mint az elektromos áram, a feszültség, az ellenállás vagy a frekvencia. De mérjük még az erőt, a nyomást vagy például a környezet hőmérsékletét is. Ezenkívül a megfelelő mérőeszközök az elektromágneses tereket is nagyon pontosan érzékelik.

Ezen mérések elvégzéséhez vagy értékek és adatok megjelenítéséhez, többféle mérőműszer közül választhatunk. Például multidetektort, fáziskeresőt, távolságmérőt, hőmérőt, feszültségmérőt, multimétert vagy esetleg elemtesztert. Ezen belül megkülönböztetünk hordozható és helyhez kötött mérőműszereket. Például kézi vagy asztali mérőműszereket.

A kézi eszközök ideálisak otthoni alkalmazásra vagy ipari felhasználás esetén az ügyfelek telephelyein történő használatra. A helyhez kötött mérőeszközök, amelyek például még a számítógéphez is csatlakoztathatók, inkább irodákban vagy műhelyekben elterjedtebbek, illetve a gyártók hosszabb távú használatra fejlesztették ki őket.

Hogyan működnek a mérőműszerek?

A mérőműszerek mechanikus, optikai vagy elektronikus érzékelőket használnak a vizsgálandó érték méréséhez. A mérőeszközöket különféle típusú mérésekhez használjuk a mindennapi élet számos területén. Azért, hogy minden helyzetben a legmegfelelőbb készüléket alkalmazzuk, ezért hasznos ismerni a jellemzőiket, hogy tudjuk, melyik működik a legjobban egy adott helyzetben. Mivel mindegyik készülék más és mást mér, ezért a működésük is nagyban eltér.

De megkülönböztetünk vizsgáló mérőműszereket, vagy olyan detektorokat, szkennereket, amelyekkel bizonyos dolgokat ellenőrzünk, vagy például a multimétereket, amelyek olyan értékeket jelenítenek meg, amelyeket szakértői vizsgálatot igényelnek. Az ellenőrző és vizsgáló eszközök időnként optikai vagy akusztikus jeleket bocsátanak ki, amikor bizonyos mérési tartományokat elérnek vagy túllépnek, mint például a digitális hőmérők.

A mérőműszerek típusai és jellemzőik

Nézzük meg mely mérőműszernek milyen tulajdonságai vannak.

  • A multidetektor vagy másnéven a falszkenner, ahogy a nevében is szerepel, egy olyan eszköz, amellyel a szabad szemmel nem látható falban lévő elektromos vezetékeket, csöveket, vízvezetékeket, fémet, gipszkarton mögötti vázszerkezetet vagy akár a földben megbúvó szennyvízvezetéket is könnyen meg tudjuk találni.
  • A hőmérők praktikus segítséget nyújtanak az élet számos területén. Felhasználásuk nagyon sokrétű. Az infravörös hőmérőt alkalmazzuk építkezéseken, az ipar és a kereskedelem számos területén, de a háztartásban is széles körben használjuk. Legyen szó az épületek hőhídmentes szigeteléséről vagy a fűtési rendszer detektálásáról, a digitális hőmérők hasznos eszközei mindennapjainknak.
  • A távolságmérőknek köszönhetően az élet bármely területén ma már gyerekjáték a pontos mérés. Ezeknek a készülékeknek a hatótávolsága 20-60 méter körül mozog. Egyes digitális távolságmérők akár Bluetooth-on keresztül is vezérelhetők, ennek köszönhetően a mérési eredményeket közvetlenül a számítógépünkön, laptopunkon vagy táblagépünkön tudjuk kezelni.
  • A fáziskereső vagy ahogy sokan ismerik a fázisceruza az egyen- vagy váltakozófeszültség jelenlétét, meglétét mutatja meg, anélkül, hogy a vezetékkel közvetlenül érintkeznünk kellene. Bizonyos fázisceruzával nemcsak azt ellenőrizhetjük, hogy nincs-e feszültség a vezetékekben, hanem a váltakozó vagy egyenfeszültség pontos mért értékét is meghatározhatjuk.
  • A multiméter az elektromos értékek mérésére szolgál. Ellenállást, frekvenciát, egyen- és váltakozó feszültséget mér, és az eredményt voltban, ohmban, amperben, hertzben vagy faradban jeleníti meg. A modern multiméter további funkciókkal is rendelkezik, és méri például a kondenzátorok kapacitását, vagy ezenkívül teszteli a diódák működését vagy az akkumulátor töltésének induktivitását.
  • Az elemteszter olyan kompakt eszköz, amely méri a miniatűr energiacellának a feszültségét és töltöttségi állapotát, így hasznos egyértelműséget kapunk, hogy a háztartásunkban lévő számos elem használható-e még, vagy már nem.
  • A feszültségmérő egy olyan elektromos vizsgálóeszköz, amelynek segítségével meghatározhatjuk az áramkörben lévő feszültség hiányát. Egyes feszültségmérőkkel nemcsak azt ellenőrizhetjük, hogy nincs-e a vezetékben feszültség, hanem a váltakozó- vagy egyenfeszültségre pontos mért értékeket is meghatározhatunk. Ezt az készüléket a rádióamatőrök is előszeretettel használják.

Mit kell figyelembe vennünk mérőműszerek vásárlásakor?

Az, hogy az adott helyzetben melyik mérőműszer a legmegfelelőbb számunkra, az számos tényezőtől függ. Választhatunk analóg vagy digitális készüléket. De ahogy fentebb már említettük, azt is fontos mérlegelnünk, hogy kézi vagy helyhez kötött mérőműszert válasszunk. Ezt mindig a működési környezet dönti el. Ha olyan méréseket kell végeznünk, ahol nem megoldható az elektromos hálózathoz való csatlakoztatás, akkor a kézi eszközök a megfelelőek.

A helyhez kötött készülékek alkalmasabbak lehetnek műhelykörnyezetben vagy hosszú távú használatra, különösen azért, mert gyakran szélesebb körű funkciókat kínálnak. De azt is figyelembe kell vennünk, hogy a mérőműszer csak akkor hatékonyak, ha megfelelően használjuk őket. Ez azt jelenti, hogy a készülékek mérési tartományának azon az értékhatáron belül kell lennie, amelyeken belül az eszköz megfelelően mérni tud. Ezenkívül ügyeljünk az értékek megadott pontosságára is, valamint arra is, hogy a célértékek relevánsak legyenek számunkra.

Manapság az ilyen típusú berendezések beszerzésekor azt is számításba kell vennünk, hogy használatukhoz vagy az adatok kiértékeléséhez vagy továbbításához szükség van-e további kiegészítőkre, például USB-csatlakozókra vagy esetleg memóriakártyákra.

Különböző mérőműszerek, különböző felhasználásra akár készletről is elérhető. Tekintse meg webáruházunk kínálatát.